Parasetamol

Bu bir ağrılı olmayan grubundan giderici ve ateş düşürücü ilaç opioid – analjezikler. Parasetamol, kendi kendine tedavinin bir parçası olarak tek bir preparat olarak veya soğuk algınlığı ve ağrının semptomatik tedavisi için çeşitli kombinasyon preparatlarının bir parçası olarak kullanılır.

İlaç amaçlandığı gibi kullanılırsa, yan etkiler çok nadirdir. Çok nadiren kan resminde ciddi değişiklikler vardır. Trombositlerde azalma veya granülositlerde (beyaz kan hücrelerinin bir alt kümesi) azalma, basit bir döküntü şeklinde alerjik reaksiyonlar veya şok reaksiyonuna kadar ulaşan kurdeşen de oluşabilir. Solunum kasları hassas bireylerde daha nadiren daralır. Şiddetli doz aşımı ciddi karaciğer hasarına ve hatta karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Çok sık, uzun süreli kullanımda böbrek hasarı göz ardı edilmemelidir.

Parasetamol diğer ilaçların etkilerini nadiren etkiler. Düzenli olarak alındığında, asetaminofen, fenprocoumon ve warfarin gibi antikoagülanların etkilerini arttırır. Parasetamol aynı anda alındığında zidovudin’in kana zarar veren yan etkilerini de arttırabilir. Ayrıca, son zamanlarda parasetamol ve diğer bazı ağrı kesicilerin örneğin asetilsalisilik asit (aspirin), aşılamadan sonra vücudu daha az koruyucu antikorlar yaparak aşıların etkinliğini azaltabilir.

Parasetamol, 1977’den beri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temel ilaç listesinde bulunmaktadır.